از مشاوران رازنامه بپرسيد
اسداله مستوفي
مشاوره مديريت
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
سيد علي شاه صاحبي
وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي ، جزايي ، تجاري ، ملكي و خانواده
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
مديريت امورمالي(حسابداري-بهاي تمام شده-تجزيه وتحليل صورتهاي مالي)
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
فرشيد سيف
پرتال منابع انساني - نظام جامع منابع انساني - روانشناسي صنعتي و سازماني
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
عباس اسدي
وكيل پايه يك عدليه و مشاورحقوقي در زمينه حقوقي ، جزائي،خانواده،قراردادهاي داخلي وبين المللي ،شركتها
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
عليرضا سربي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
مجله دانش تبليغات
تبليغات
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
عبداله لطفي
بيمه (غير از تأمين اجتماعي) - روابط عمومي و بازاريابي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
سيدرضاحسيني
برندينگ،بازاريابي،خلاقيت،فروش
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
حسين عزيزي نژاد
آموزش و تحقيقات ( در حوزه هاي اقتصاد،حسابداري و مديريت )-مديريت عمومي-بيمه و تامين اجتماعي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
علي كاوه
مقررات مربوط به كاركنان دولت ،مرخصي،ماموريت،حقوق ومزايا،آموزش ،مكاتبات اداري،بيمه پايه و تكميلي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
حسين به افريد
مشاوره حقوقي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
سيد محمود خوش بين
حسابداري و حسابرسي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
محمدرضا سعادت نژاد
بازاريابي و فروش
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
گروه مشاوران مديريت - بازاريابي و تبليغات چشم انداز هفتواد
مشاوره مديريت (منابع انساني- استراتژيك- بازاريابي)- تحقيقات بازار- تحليل بازار- تدوين استراتژي هاس ب
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور

فهرست مشاورين
نظر شما چيست
[ مشاهده نتايج | نظرسنجي ها ]

آراء: 0 | نظرات: 0

چگونه مي توان پيروز شد؟

 • مشخصات کتاب
 • چگونه مي توان پيروز شد؟
  فصل  1 -  چگونه مي توان پيروز شد؟
  عوامل مختلفي در موفقيت يك اسنان نقش دارند اما نقش اصلي با خود انسان است. و معتقد هستيم كه عامل اصلي در هر موفقيت و يا شكستي خود فرد مي باشد و در اين كتاب سعي كرده ايم تا به عوامل، ويژگي ها و راه كارهاي عملي كه انسانهاي موفق از آنها بهره گرفته اند اشاره كنيم و شما هم مي توانيد با استفاه از اين راه كارها به موفقيت و پيروزي برسيد.

  zzzzzzzzzzzzz

  انسان موفق كيست؟

  چگونه ميتوان موفق شد؟

  ديگران چگونه به موفقيت در زندگي دست يافته اند؟

  آيا ميتوان موفق شد؟

  سوالات متعدد و متنوعي در اين زمينه ذهن بسياري از نوجوانان و جوانان را به خود مشغول ساخته است. ولي نكته مهم اينجاست كه آيا اين سوالات و سوالاتي از اين قبيل، واقعا پاسخي قانع كننده دارند؟ ما عقيده داريم صد در صد.

  عوامل مختلفي در موفقيت يك اسنان نقش دارند اما نقش اصلي با خود انسان است. و معتقد هستيم كه عامل اصلي در هر موفقيت و يا شكستي خود فرد مي باشد و در اين كتاب سعي كرده ايم تا به عوامل، ويژگي ها و راه كارهاي عملي كه انسانهاي موفق از آنها بهره گرفته اند اشاره كنيم و شما هم مي توانيد با استفاه از اين راه كارها به موفقيت و پيروزي برسيد.

  اما با يك شرط، آن هم اينكه مطالعه و به كارگيري راه كارهاي پيشنهادي را با تمام وجود و بدون ترديد و با ايمان به موفقيت، شروع كنيد.

  اگر ترديدي در خود احساس مي كنيد اين كار را براي فرصتي ديگر موكول كنيد.

  راه كاره و عوامل مهم در پيروزي

  1-      عجيب ترين راه زندگي اين است:

  (انسان به درستي همان مي شود كه به آن فكر مي كند.)

  آيا فكر مي كنيد مي توانيد موفق شويد. باورتان در مورد خود و آينده و موفقيت در تصميمات تان چيست. اگر قدم هاي خودتان را در راهي كه انتخاب كرده ايد با ترديد و سستي برداريد و حتي در انديشه خود هم ترديد به خود راه دهيد، مطمئن باشيد در راه رسيدن به پيروزي دچار مشكل خواهيد شد پس از اين راز به خوبي استفاده كنيد.

   

  2-      اين مطلب را فرموش نكنيد و حتي در صورت امكان با خط زيبا بنويسيد و آن را در مقابل ديد خود نصب كنيد:

  (ديگران چون به جايي رسيده اند، من هم مي توانم)

  در اين راز لازم است اين نكته را درنظر بگيريد كه نسبت به اطرافيان، هم نوعان خود توجه و شناخت واقع بينانه داشته باشيد. انسانهايي كه در ميحط زندگي تان و در شهر و كشورتان و حتي فراتر از آن در دنيايي كه شما در آن هستيد وجود دارند، غافل نباشيد و آنها را هم نابغه نپنداريد. خيلي از آنها مثل شما افرادي عادي هستند يا در نوجواني و جواني شان مثل شما بوده اند حتي ممكن است ضعيف تر از شما بوده و در موقعيت هاي بدتري از شما قرار داشتند. پس چون ديگران به جايي رسيده اند، به مقام علمي ، به موقعيت هاي شغلي ممتاز دست يافته اند، شما هم مي توانيد.

  خودتان را دست كم نگيريد و موفقيت هاي بزرگ ديگران را هم معجزه نپنداريد.

  البته در قطب مخالف ديگران موفق ، ديگران شكست خورده هم وجود دارند از ديدن آنها هم غافل نشويد.

  در كل انسانها را به سه دسته تقسيم كنيد:

  انسانهاي پيروز

  انسانهاي عادي

  انسانهاي شكست خورده

  كافي است الگوي خودتان را انتخاب كنيد و تلاش كنيد به آن برسيد. هرچند در موفقيت و شكست، عوامل فردي و اجتماعي فراواني مانند: خانواده، جامعه، دوستان، رسانه ها، آموزش و پرورش و ... نقش دارند ولي باز هم روي اين عقيده پافشاري مي كنيم نقش خود فرد مهمتر از تمام عوامل بيروني است.

  پس ديگران كه وزير شده اند،

  ديگران كه رئيس جمهور شده اند،

  ديگران كه استاد دانشگاه شده اند،

  ديگران كه ملعم شده اند،

  ديگران كه مهندس و پزشك و روانشناس و مشاور و قاضي و ... شده اند،

  ديگران كه بدبخت شده اند، معتاد، زنداني، بزهكار، فاسد و ... شده اند،

  و ديگران كه ورزشكار، خواننده، هنرمند، تاجر و ... شده اند،

  پس من هم مي توانم با تلاش و اراده خودم يكي از اين ديگران موفق با شكست خورده شوم.

   

  3-      موفقيت يعني به كارگيريي استعدادها و توانايي ها:

  تابه حال براي حد و حدود استعداد و قدرت انسان مطلبي نوشته نشده و شايد از اين به بعد هم نوشته نشود، چرا كه براي توانايي هاي انسان حد و حدودي متصور نيست و بهترين سند براي اين ادعا اين است كه در وجود انسان روح خدايي دميده شده و در نتيجه ميتوان گفت از سوي خداوند متعال در وجود انسانها توانايي ها و استعدادهاي نامحدود  بي مقداري، قرار داده شده است.

  اما سوال مهم اين است چرا با اين همه توانايي و استعداد باز هم برخي از جوانان و نوجوانان جمله (نمي توانم موفق شوم) را به كار مي گيرند. يا (نمي توانم از عهده چند كتاب انگشت شمار برآيم) يا (نمي توانم از اين مانع ناچيز عبور كنم) يا نمي توانم از دست فلان عادت ناچيز و بسيار جزئي مانند ترك عادت سيگار و .. كه در برابر قدرت انسان كم ارزش هستند خلاص شوم يا فكر مي كنم نتوانم از فلان آزمون يا مصاحبه موفق بيرون آيم و...

  پاسخ اين سوال را بايد كساني بدهند كه آن نمي توانم ها را به كار مي گيرند ولي يك جواب كوچك هم مي دهم ، آنها توانايي هاي خودشان را نمي شناسند.

   

  4-      پيروزي يعني هدف مند زندگي كردن:

  برخي ها از ديد روانشناسي، پيروزي و موفقيت را داشتن هدف مناسب و رسيدن به آن تعريف مي كنند. البته ميتوان اهداف را از چندين بعد طبقه بندي نمود مثل اهداف مناسب، اهداف خيالي، اهداف بسيار بزرگ، اهداف ناچيز و بسيار كوچك و ... لازم است اين نكته را فراموش نكنيد گاهاً بي هدفي بسيار شايسته تر از داشتن اهداف خيالي و بسيار بزرگ است. چون در حالت بي هدفي هرچند پيروزي نيست ولي اراده و اعتماد به نفس و عزت نفس انسن به اندازه موقعيتي كه در آن، اهداف بسيار بزرگي كه شخص ناتوان در رسيدن به آن است، آسيب نمي بيند.

  پس سعي كنيد اهداف متناسب باتوان، استعداد، موقعيت، محدوديتها و شرايط زندگي تان درنظر بگيريد و خود را در مسير رسيدن به آنها قرار دهيد.

  آدلر اهداف را به سه دسته تقسيم مي كند كه عبارتند از: اهداف غائي، اهداف مياني و اهداف فعلي يا كوتاه مدت و انسان موفق آن است كه براي رسيدن به اهداف خود از هر سه استفاده نمايد.

  براي مثال موفقيت در كنكور و رسيدن به رشته مورد دلخواه در دانشگاه يك هدف غائي است كه فرد براي رسيدن به آن، اهداف ميان مدتي درنظر مي گيرد.

  مثلاًدر آزمون هاي آزمايشي شركت مي كند.

  برنامه هاي سه ماهه يا چند ماهه براي خود تدوين مي كند.

  در صورت نياز از كلاس هاي تقويتي استفاده مي كند.

  تحت نظر يك مركز مشاوره مورد اعتماد به حل مشكلات روحي و رواني احتمالي خود مي پردازد.

  در نهايت براي رسيدن به اهداف ميان مدت، لازم است اهداف كوتاه مدت و آني درنظر گرفته شود. مانند مراجعهبه مراكز مشاوره، ثبت نام در كنكور آزمايشي و شركت در ازمون هاي آنها، اجراي برنامه هاي روزانه و فهتگي ، شركت در كلاس هاي پيش دانشگاهي و كلاسهاي تقويتي و مطالعه دروس آنها، داشتن برنامه وزانه و اجراي آن.

  بنابراين با تدوين اهداف (كوتاه مدت و آني) فرد مي تواند به اهداف ميان مدت دست يافته و بالاخره بعد از دست يافتن به (اهداف مياني) او به هدف غائي خود خواهد رسيد.

   

  5-      پيروزي يعني داشتن رفتارهاي مسئولانه و قبول مسئوليت:

  مسئولانه رفتار كردن يعني نسبت ندادن عواقب و نتايج اعمال و رفتارهاي خود به عوامل بيروني و ديگران. انسانهاي موفق علل و عوامل موفقت ها و شكست هايشان را مي شناسند. موفقيت هايشان را كه خودشان عامل اش بوده اند به ديگران و عوامل بيروني نسبت نمي دهند و برعكس مسئوليت شكست ها و ضعف هايشان را هم مي پذيرند.

  از طرف ديگر قبول مسئوليت يعني فرار نكردن از قبول برخي امور، زير بار برخي كارها و فشارهاي ناشي از آن رفتن و شانه خالي نكردن از وظايف زندگي و سختي هاي زندگي، انسانهاي موفق در خودشان احساس برتري و اقتدار دارند و اين احساس را از طريق قبول مسئوليت ها، درگيري با زندگي و عهده دار شدن وظايف و انجام آنها در زندگي و مشاهده موفقيت ها و عواقب تلاشهاي خود و ... به دست آورده اند پس شما هم براي رسيدن به پيروزي بهتر است عهده دار وظايف و نقش ها و مسئوليت ها و پذيرش سختي هاي آنها باشيد.

  6-      پيروزي يعني محبت كردن، صميميت و همكاري و دوستي با ديگران:

  انسان در زندگي اش جدا از ديگران درنظر گرفته نمي شود، هرچند در خيلي از تصميمات زندگي ممكن است فرد احساس كند فقط تلاش هاي فردي و پشت كارش باعث رسيدن به اهداف اش خواهد شد. اما در اين تلاش چگونگي ارتباط با ديگران، افراد خانواده، دوستان و فاميل و حتي همه مردم كه به نوعي با آنها ارتباط داريم نقش به سزايي دارند.

  در محيط خانه، كتابخانه يا در هر محيطي كه شما براي رسيدن به موفقيت تلاش مي كنيد حضور ديگران، صداي ديگران مي تواند سه نوع احساس را ايجاد كند.

  1-      احساس خوشايند (شادي، لذت، خنده ، رضايت و ..)

  2-      احساس ناخوشايند (نفرت، خشم، عصبانيت، ناراحتي و ...)

  3-      حالت خنثي و بي اثر

  بوجود آمدن احساس هاي ناخوشايند از انرژي رواني، دقت و تمركز و شادابي شما در فعاليت مي كاهد و برعكس احساس هاي خوشايند به انرژي رواني تان مي افزايد و در نهايت روي فعاليت هاي شما اثر مثبت مي گذارد.

  پس بهتر است با ديگران رابطه صميمانه و دوستانه برقرار كنيد و محبت و روحيه همكاري را ايجاد كنيد و اگر نمي توانيد يا نمي خواهيد حداقل از عكس آن بپرهيزيد.

  براي اينكار شما نياز به يك خانه تكاني عاطفي و رواني داريد ، سعي كنيد تمام ناراحتي ها، عقده ها و دلخوري ها و عصبانيت هاي خودتان را در مورد تمام انسانها از دل و حافظه تان پاك كنيد و اين كار را در درجه اول به خاطر آرامش خودتان انجام دهيد و در درجه دوم به خاطر ديگران و براي بهبود روابط خود با ديگران. كه آنهم در نهايت به خودتان باز مي گردد. انسانهاي موفق از اين طريق توانسته اند از هدر رفتن بسياري از انرژي هاي رواني خود جلوگيري كنند و با دلي آرام و روحيه اي سرشار از شادي و لذت و رضايت به تلاش پر موفقشان ادامه دهند.

   

  7-      انسانهاي پيروز زندگي عاشقانه دارند:

  زندگي عاشقانه يعني وجود عشق، علاقه و شور و اشتياق در كل وجود انسان، برخي از انسانها در تمام امورات زندگي شان اشتياق و علاقه و شور و نشاط را دارند، هيچ كاري را با سستي و حالت هاي كسالت و بي ميلي شروع نمي كنند ، عشق به همه چيز دارند . حتي از ساده ترين فعاليت زندگي مثل نگاه كردن يا راه رفتن يا آب خوردن يا .. گرفته تا پيچيده ترين فعاليت زندگي مثل مطالعه، تفكر و .. را طوري انجام مي دهند مثل اينكه تشنه انجام آن هستند.

  در اين ارتباط شعار زندگي انسانهاي پيروزمند اين است ، يا كاري را انجام نده و يا اگر آنرا انجام دادي با تمام وجود و با شوق و علاقه و با جديت و نشاط كامل انجام بده.

  لذا رواني انسان از زندگي و امورات زندگي در مقابل غلبه بر خستگي و احساس نارضايتي از زندگي و فعاليت هاي روزمره و تلاش ها به اين اصل يعني زندگي عاشقانه وابسته است. پس هر كاري را كه شروع مي كنيد هر تصميمي را كه اتخاذ نموده ايد ، هر مسيري را كه شروع كرده ايد، خلاصه هر فعاليت و كاري حتي امورات بسيار جزئي را كه مي خواهيد انجام دهيد آنچنان قدم برداريد كه گويي تشنه آن هستيد و با تمام وجود به آن علاقه داريد و به آن عشق مي ورزيد.

  البته در كنار اين عشق ، عشق به انسانها ، عشق به تمام هستي و خالق آن ، عشق به تمام زيبايي ها و ... نيز از ضروريات زندگي است.

   

  8-      زندگي توام با برنامه:

  داشتن برنامه يعني تزريق نظم به زندگي، يعني استفاده به جا و درست از اوقات، يعني استفاده حداكثر از حداقل زمان و اوقات در زندگي، يعني رهايي از هرچه پيش آيد خوش آيدها، يعني نتيجه گرفتن از تلاش ها، يعني رهايي از سرزنش هاي خود، يعني رهايي از پوچي و بي هدفي و سرگرداني و ...

  البته وجود برنامه يا برنامه ريزي در زندگي مفهوم اش اين نيست كه انسان مانند يك ابزار خود را اسير يك برنامه يا برگ كاغذ تحت عنوان برنامه نمايد و براساس ساعات و دقايق تعيين شده در آن حركت كند. بلكه برنامه يعني انديشه قبل از عمل و آگاهانه و براساس يكسري اهداف، عمل كردن است و برنامه ريزي يعني هركاري را در جاي خود و به موقع انجام دادن و تقسيم زمان به تمام فعاليت هاي روزمره و مورد دلخواه و مورد نياز و فدا نكردن يك فعاليت مثل مطالعه يا تفريح به يك فعاليت ديگر مانند خواب.

  انسانهاي پيروز وقتي صبح برمي خيزند تا شب مي دانند چند ساعت ورزش دارند، چند مدت مطالعه و چقدر فعاليت شغلي و چه ميزان خواب و قدم زدن و ... و مي دانند چه فعاليتهايي را در آن روز بايد انجام دهند. و اوقات از دست رفته شان را به حداقل مي رسانند و اگر نياز نداشته باشند و ضرورتي نباشد به دوسشتان هم زنگ نمي زنند از خانه بي هدف بيرون نمي آيند. در خانه كسي را بدون دليل نمي زنند و سرگردان در خيان و پارك آنها را نمي توان ديد و اگر هم در خيابان يا در پارك قدم مي زنند دليلي بر آن دارند ، آن هم رفع يك نياز يا رفع خستگي و لذت بردن از زندگي و محيط و ايجاد تنوع در زندگي و آن هم در حد معقول خواهد بود.

  پس اگر طالب پيروزي هستيد:

  خود را از سرگرداني برهانيد و نظم را در زندگي ايجاد كنيد.

   

  9-      برخورد مناسب با شكست ها در زندگي:

  در ارتباط با شكستها در زندگي به چند نكته مهم بايد توجه داشت:

  اول- شكست از زندگي انسان جدا شدني و حذف شدني نيست. حتي ميتوان ادعا نمود كه شكست و خطا و اشتباه براي انسان يك امر طبيعي بوده و جزئي از زندگي انسان است.

  دوم- وقتي شكست ها وجود دارند پس مي توان از آنها درس گرفت. تجربه كسب نمود ، آنها را به حداقل رسانيد و از تكرار آنها جلوگيري نمود.

  سوم- اين كه انسانها با شكست هايشان برخوردهاي متفاوتي دارند برخي از انسانها از شكست عبرت مي گيرند و همان شكست نيرو و انگيزه اي را در فرد براي جبران آن و كسب پيروزي هاي بزرگتر ايجاد مي كند. اين قبيل افراد هراسي از شكست ندارند، هيچ وقت تسليم آنها نمي شوند و ذره اي نااميدي و ياس را در خود ايجاد نمي كنند اما برعكس برخي از انسانها واكنش نااميدي و ياس و كناره گيري و تسليم را پيشه خود مي سازند و از تلاش و جبران آن باز مي مانند.

  بايد توجه داشت كه خيلي از شكست ها زائيده خود انسان نيست. هيچ فردي عمداً نمي خواهد شكست بخورد. گاهاً شرايط و موقعيت ها و كمبودها و محدوديت ها و موانع بيروني باعث شكست انسان ميشود. البته خيلي از شكست ها هم ممكن است به خود فرد بازگردند. لذا بهترين عكس العمل در برابر شكست هاي زندگي پس از عادي دانستن آنها، ريشه يابي و تامل درباره چرائي آن است.

  ريشه يابي و يا بررسي چرائي ها به خاطر سرزنش خود نيست بلكه به خاطر تلاش براي جبران و پيشگيري از تكرار نشدن آنهاست.

  پس اين مطلب رافراموش نكنيد، پيروزي بدون شكست معنا و مفهومي ندارد ، پس تلاش كنيد و از شكست ها نهراسيد و آنها را خوب تحليل كنيد و واكنش مناسب با آنها داشته باشيد، مطمئناً پيروزي از آن شماست.

   

  10-    

  مثبت نگري يعني يك تلاش آگاهانه و ارادي در جهت تشخيص و درك زيبايي ها و قوت ها در خود و محيط و پيرامون خود . در مقابل آن بدبيني قرار دارد كه افراد گرفتار به آن از تمام عالم تنها بدي ها و ضعف ها و كاستي ها را مي بينند. البته در كنار اين دو واقع بيني و ديد انتقادي (در مفهوم صحيح آن) نيز وجود دارد كه خيلي پسنيديده است.

  يكي از آفت هاي مهم در دوره نوجواني و جواني حساسيت فرد نسبت به معايب و كاستي هاي خود و محيط زندگي و بزرگ نمودن آنها و مقايسه آنها با قوت ها و امتيازات ديگران در همان زمينه مي باشد.

  توصيه اي كه به نوجوانان و جوانان مي توان نمود اين است كه سعي نمايند زيبا شناس باشند. زيبايي ها و قوت هايي كه در خود و محيط اطراف خودشان وجود دارد را شناسايي كنند. حداقل اگر نمي خواهيد مثبت نگر باشيد ، واقع بين باشيد چون درواقع بيني هم زيبايي ها را بيشتر خواهيد ديد، چون خالق هستي همه چيز را زيبا آفريده، اگر چيزي را هم زشت مي بينيم به دليل زشتي آن نيست بلكه ديد ماست كه آن را بد مي بيند. كافي است 10 روز تصميم بگيريد به اطراف خود كه مي نگريد به يك انسان كه نگاه مي كنيد، خودتان را وقتي تماشا مي كنيد، به يك محيط و تصوير و اثر كه نظري مي افكنيد يا مي انديشيد در درجه اول زيبايي ها را ببينيد و به دنبال قوت ها و زيبايي هاي آن باشيد ، مطمئناً تغييرمثبت آن را در جسم و درون خود خواهيد ديد.

  پس هرچه زودتر تصميم بگيريد اگر مي خواهيد پيروزمند شويد ، زيباشناس و زيبا نگر باشيد.

   

  11-    

  انسانهاي پيروز از خودشان تعريف درستي دارند و قوت ها و ضعف ها و معايب خودشان را به طور واقع بينانه مي شناسند. از استعدادها و توانايي هاي خود شناخت صحيح دارند. در زمينه هايي كه ضعف دارند براساس اين خودشناسي تصميم نمي گيرند و وارد نمي شوند و اگر وارد شدند با احتياط كامل وارد مي شوند و قدم برمي دارند. در رابطه با ديگران بويژه در برابر انتقادهاي سازنده آنها مقاومت ندارند . چون ممكن است برخي از صفات و ويژگي هاي مان را ديگران بدانند و ما خودمان از آنها غافل باشيم ، براي پي بردن به اهميت اين روابط در خ

 • ساير مطالب اين کتاب

مشخصات ثبت اطلاعات

مشخصات ثبت اطلاعات
ثبت کننده: مديريت رازنامه
تاريخ ثبت: 1388/12/09
بروزرسانی: 1388/12/12
 

آمار مشاهده اطلاعات
تعداد کل: 2164 کاربر پورتال: 44 ميهمان: 2120 آخرين مشاهده: 1393/04/29


آمار ثبت توضيحات
تعداد کل: 0 کاربر پورتال: 0 ميهمان: 0 آخرين ثبت:


آمار ثبت پرسش و پاسخ
تعداد کل: 0 کاربر پورتال: 0 ميهمان: 0 آخرين ثبت:


نظرات خود را در رازنامه ثبت کنيد ارسال محتوا به دوستان
سوال خود را از رازنامه بپرسيد در رازنامه با دوستان خود در ارتباط باشيد
در رازنامه با دوستان خود در ارتباط باشيد

امتيازات کاربران

امتياز کل امتياز کاربران ثبت شده امتياز کاربران ميهمان
    تعداد کاربر: 3     تعداد کاربر: 0     تعداد کاربر: 3
امتياز: 100 از 100 امتياز: 0 از 100 امتياز: 100 از 100
   
آخرين تاريخ امتيازدهي: 1389/12/08     به اين مورد نمره بدهيد:

پرسش و پاسخ

نظرات و پيشنهادات


|دريافت آخرين اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونيکي خود و يا دوستان خود هميشه از آخرين اطلاعات سايت آگاه شويد.

دريافت آخرين اطلاعات رازنامه

تمامي حقوق طراحي ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره مديريت رازنامه مي باشد.
شرايط و مقررات استفاده از رازنامه .

انگليسي   فرانسوي   اسپانيايي   ايتاليايي   آلماني   عربي   روسي   ژاپني   کره      پرتغالي   ترکي   چيني