از مشاوران رازنامه بپرسيد
اسداله مستوفي
مشاوره مديريت
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
سيد علي شاه صاحبي
وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي ، جزايي ، تجاري ، ملكي و خانواده
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
مديريت امورمالي(حسابداري-بهاي تمام شده-تجزيه وتحليل صورتهاي مالي)
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
فرشيد سيف
پرتال منابع انساني - نظام جامع منابع انساني - روانشناسي صنعتي و سازماني
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
عباس اسدي
وكيل پايه يك عدليه و مشاورحقوقي در زمينه حقوقي ، جزائي،خانواده،قراردادهاي داخلي وبين المللي ،شركتها
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
عليرضا سربي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
مجله دانش تبليغات
تبليغات
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
عبداله لطفي
بيمه (غير از تأمين اجتماعي) - روابط عمومي و بازاريابي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
سيدرضاحسيني
برندينگ،بازاريابي،خلاقيت،فروش
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
حسين عزيزي نژاد
آموزش و تحقيقات ( در حوزه هاي اقتصاد،حسابداري و مديريت )-مديريت عمومي-بيمه و تامين اجتماعي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
علي كاوه
مقررات مربوط به كاركنان دولت ،مرخصي،ماموريت،حقوق ومزايا،آموزش ،مكاتبات اداري،بيمه پايه و تكميلي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
حسين به افريد
مشاوره حقوقي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
سيد محمود خوش بين
حسابداري و حسابرسي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
محمدرضا سعادت نژاد
بازاريابي و فروش
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
گروه مشاوران مديريت - بازاريابي و تبليغات چشم انداز هفتواد
مشاوره مديريت (منابع انساني- استراتژيك- بازاريابي)- تحقيقات بازار- تحليل بازار- تدوين استراتژي هاس ب
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور

فهرست مشاورين
نظر شما چيست
[ مشاهده نتايج | نظرسنجي ها ]

آراء: 0 | نظرات: 0

عذر خواهي يك دقيقه اي

 • مشخصات کتاب
 • عذر خواهي يك دقيقه اي
  فصل  1 -  عذر خواهي يك دقيقه اي
  عذرخواهي يك دقيقه اي داستان مدير شركتي است كه در ميانه اين دوران پر تغيير، مرتكب اشتباهي شده است كه مابه دفعات در تيتر روزنامه ها شاهدش هستيم.

  zzzzzzzzzzzzz

  مقدمه

  عذرخواهي يك دقيقه اي داستان مدير شركتي است كه در ميانه اين دوران پر تغيير، مرتكب اشتباهي شده است كه مابه دفعات در تيتر روزنامه ها شاهدش هستيم.

  جاي تعجب نيست كه چگونه مردمي اينچنين زرنگ و باهوش و ظاهراً موفق، قادرند بدين حد از مسير اصلي فاصله بگيرند و آنچه را كه واقعاً اهميت دارد به دست فراموشي بسپارند. آنگاه هرچند وقت يكبار مي بينيم كه برخلاف آنچه عقل سليم حكم مي كند اشتباهاتشان را با عدم اقرار به آن و عدم عذرخواهي از اعمالي كه مرتكب شده اند دوچندان مي كنند. كاري كه با يك تغيير به راحتي قابل تصحيح است. كن بلانچارد و جك برايد به ما شيوه رويارويي موفقيت آميز با اشتباهاتمان را با رموز يك عذرخواهي هدفمند نشان مي دهند.

  عذرخواهي يك دقيقه اي چيزي بيش از يك تكنيك است و بيش از كلمات صرف، روشي ساده براي زندگي و تفكر موفقيت آميزتر است.

   

  مرد جوان

  مردجوان در مقام معاون مدير عامل، در جلسات هيئت مديره زيادي حضور پيدا كرده بود اما تاكنون جلسه اي اين چنين نديده بود. براي او كه هميشه مديرش را مي ستود حكم يك شوك را داشت. مي دانست مديرعامل بايد دست به اقدامات جديدي بزند و در غير اينصورت موقعيت كارمندانش و آينده شركت به مخاطره مي افتاد. رئيس جلسه بسيار صريح از مديرعامل خواست در عرض يك هفته راه حلي ارائه دهد كه آبرو و اعتبار شركت مثل ارزش سهام آن در بازار فروش تنزل نكند و در صورتي كه شيوه موثري نيابد كه بتواند اعتماد دوباره هيات مديره را جلب نمايد مديرعامل جديد تعيين خواهد شد.

  مديرعامل جلسه را ترك نمود و از مرد جوان خواست تمام آخر هفته را با او در تماس باشد تا راه حلي بيابد. مرد جوان به يادش آمد كه ميتواند از مدير يك دقيقه اي كه دوست پدرش بود كمك بگيرد. لذا براي او پيغامي ارسال نمود تا در صورتي كه امكان داشته باشد از راهنمايي هاي او بهره بگيرد.

   

  مدير يك دقيقه اي

  مدير يك دقيقه اي با كمال ميل آمادگي خود را در اين مورد اعلام نمود و گفت: راز نيرومندي وجود دارد كه به بسياري از مردم را آموزش داده ام و زماني كه آن را به طور موثر به كار ببندند، خواهند توانست مشكلاتشان را آسانتر حل و فصل نمايند. اسم اين تاكتيك عذرخواهي يك دقيقه اي است. ظاهراً همان چيزي است كه مدير عامل تو هم به آن نياز دارد.

  سخت ترين بخش عذرخواهي، دانستن و اقرار به اين نكته است كه اشتباه كرده ايم.

   

  عذرخواهي يك دقيقه اي

  قبل از هر چيز بايد ازگفتن كلماتي نظير شايد، بايد، اگر مي توانستم و اگر فقط پرهيز كرد. اينها كلمات نگران كننده اي هستند كه باعث مي شوند احساس شكست، دلسردي و پريشاني به فرد دست بدهد و او را در گذشته هايش نگهداشته و مانع از بروز بهترين عملكرد شود. همچنين فرد را از صادق بودن با خودش باز مي دارد.

  مرد جوان مشكلات شركت را براي مدير يك دقيقه اي توضيح داد و او اقرار كرد كه ظاهراً موضوع بسيار جدي است و در صورتي كه برنامه دقيقي براي كارها ريخته نشود ممكن است كل شركت فرو ريزد . مدير يك دقيقه اي گفت: در حال حاضر قوياً فقط يك كار است كه مديرعامل مي تواند انجام دهد تا به طور چشمگيري كارها بهتر و مساعدتر شود و آن هم عذرخواهي يك دقيقه اي است. انجام مناسب و به موقع عذرخواهي يك دقيقه اي يكي از نيرومندترين كارهايي است كه هر انساني مي تواند براي ترميم موقعيتهايي نظير اين از آن استفاده كند.

  همچنين او توضيح داد: من بيش از بيست سال 3 رمز مديريت را به كار بستم. هدف گذاري يك دقيقه اي، تقدير و توبيخ رسمي. بعد از سالها تدريس اين نكات به مديران دريافتم در صورتي كه خود مديران مرتكب اشتباهي شوند نياز به رمز ديگري به نام عذرخواهي يك دقيقه اي است. قدرت واقعي عذرخواهي يك دقيقه اي در عمل به آن نهفته است نه فقط در بيان آن.

  ‹قدرت عذرخواهي يك دقيقه اي عميق تر از كلمات صرف است.›

  در صورتي كه مدير دچار اشتباهي شود، اشتباهات روز به روز بدتر شده و روابط را مسموم مي كند. عذرخواهي نه تنها داراي نيروي پتانسيل تصحيح اشتباهات است بلكه موجب جلب اطمينان دوباره ديگران نسبت به شخص نيز مي شود. در اين حالت شخص با دليل اصلي صدمه اي كه زده مقابله مي كند نه با اثرات و نشانه هايش. عذرخواهي غالباً در عرض يك دقيقه بيان مي شود گويا اين كه براي ترميم و بازسازي مجدد اوضاع نياز به زمان قابل توجهي است. در عذرخواهي يك دقيقه اي نياز به هيچ عذر و بهانه، قرباني كردن خود يا بيان داستاني شورانگيز نيست بيان مستقيم اصل مطلب بسيار تاثيرگذارتر است . قسمت مشكل و زمان بر آن، رسيدن به صداقت كامل با خود و قبول مسئوليت اشتباه خود پيش از عذرخواهي كردن است.

  ‹در كنه اكثر مشكلات، حقيقتي وجود دارد كه نمي خواهيم با آن روبرو شويم.›

  مشكلات دقيقاً از لحظه اي كه فرد از مواجه شدن با حقيقت طفره رود شروع و مرتباً بدتر و در نهايت از كنترل خارج مي شود.

  وقتي فرد تلاش مي كند با حقيقت قطع رابطه كند كه هرگز اين اتفاق نيفتاده و يا تقصير من نبوده است درصدد انكار يا تكذيب آن حقيقت است و نمي تواند عذرخواهي كند او هرگز نمي تواند بپذيرد كه در اشتباه است . عموماً اين افراد حالت تدافعي به خود گرفته و تمايلي به شنيدن انتقادات ندارند.

  ‹عذرخواهي يك دقيقه اي با پذيرش آغاز و با تماميت خاتمه مي يابد.›

   

  پذيرش

  روند تسليم و پذيرش در عذرخواهي يك دقيقه اي دو بخش مهم دارد. بخش اول در مورد خود شما و گيرانداختن اشتباهات شماست. بخش دوم مربوط به اين است كه اطمينان حاصل كني شخص يا اشخاصي كه به آنها آسيب رسانده اي حس كرده اند كه تو به اشتباهت پي برده اي. براي پذيرش ابتداء بايد عبارت من هميشه درست مي گويم را كنار گذاشت و آنگاه با صداقت كامل نسبت به خود با حقيقت زندگي و شكستها روبرو شد.

  ‹يك دقيقه صادق بودن با خود، بيش از روزها، ماهها و سالها خودفريبي ارزش دارد.›

  صادق بودن با خود و پذيرش مسئوليت صدماتي كه به ديگران وارد شده نيازمند فروتني و شهامت است. رهبران بزرگ وقتي كارها خوب پيش مي رود از ديگران ستايش و قدرداني مي كنند و وقتي كارها بر وفق مراد نباشد، مسئوليت كامل آن را خودشان برعهده مي گيرند. درست برعكس رهبران خودپسند كه وقتي كارها درست پيش برود افتخار و احترامش را نصيب خود مي كنند و براي پيشرفت ناصحيح كارها ديگران را مورد سرزنش قرار مي دهند.

  وقتي فرد تسليم شده و اشتباه خود را مي پذيرد، مي فهمد كه بدون توجه به هر پيامدي بايد از افرادي كه به آنها آسيب رسانده عذرخواهي كند.

  ‹هرچه عذرخواهي ديرتر انجام شود، ضعف و سستي در اين كار بدخواهي تلقي مي شود.›

  اگر فرد نتواند نسبت به رويداد خاص فعلي صداقت داشته باشد ديگران تصور مي كنند در مورد مسايل ديگر هم دروغ مي گويد. از نظر افرادي كه از عذرخواهي امتناع مي كنند عذرخواهي يك ضعف تلقي مي شود و اين از آنجا ناشي مي شود كه بيشتر مردم دوست دارند هميشه خوب و درست به نظر بيايند و مشكل هميشه خوب و درست به نظر رسيدن اين است كه بايد يك نفر ديگر اين وسط بد به نظر برسد و كار اشتباه را او كرده باشد . اگر مردم دست از اين درست به نظر رسيدن بردارند و در جاهايي كه قابل قبول است به عنوان عكس العمل پذيرفتني و برحق از اشتباهاتي كه مرتكب شده اند عذرخواهي كنند در اين صورت ، صداقت و اخلاص، جانشين سرپوش گذاريها خواهد شد. در اينجا لازم است كه به فرد آسيب ديده دقيقاً گفته شود كه چه اشتباهي از فرد خاطي سرزده است. ضمن اينكه او بايد صريحاً احساس خود را نسبت به كارهايش بيان كند كه مثلاً آشفته، دستپاچه، ناراحت يا خجالت زده است با اين كار نشان مي دهد كه عذرخواهي واقعي بوده و بر رابطه صادقانه خود با طرف مقابل صحه مي گذارد.

   

  تماميت

  صداقت يعني گفتن حقيقت به خودمان و ديگران، تماميت يعني زندگي بر طبق آن حقيقت. زماني كه فرد تسليم واقعيتي مي شود و آن را مي پذيرد، صداقتش را نشان مي دهد و وقتي به چيزهايي كه گفته عمل مي كند تماميتش را نشان مي دهد.

  تماميت يعني ثبات قدم در فكر و عمل. يعني در هر موقعيتي مطابق آن انساني كه واقعاً مي خواهي باشي عمل كني و اين مستلزم تصحيح اشتباهات است.

  آنچه كه فرد مايل است ، مردم در حال و آينده در مورد او فكر كنند دقيقاًٌ آن چيزي كه او مي خواهد آنگونه باشد و اين مستقيماً روي تمايل براي عذرخواهي تاثير مي گذارد. بدين ترتيب مشاهده مي كنيم عذرخواهي يك دقيقه اي علاوه بر تلاش براي تصحيح اشتباهات، روشي است براي تعديل و آرايش دوباره رفتار.

  ‹آنچه از شما به يادگار مي ماند زندگي شماست›

  همه انسانها داراي كاستي هايي هستند و هيچكس كامل نيست. در نتيجه ممكن است كارهايي انجام دهد كه با آنچه مايل است از خود برجاي گذارد ناهماهنگ و متضاد باشد. اما تماميت فرد با سرعتش در تصحيح اين اشتباهات سنجيده مي شود و اين كه چقدر سريع به مسير درست برگردد.

  گاهي اوقات ما اشتباه مي كنيم. روي غرور يا خويشتن بيني مان تاثير بيش از حد مي گذارد و اجازه نمي دهد به اشتباهاتمان اعتراف كنيم و خودمان را ببخشيم. ظاهراً اشتباه مثل تخلف يا پيمان شكني مي ماند كه نمي توانيم به هيچ وجه فراموشش كنيم. وقتي مردم درمي يابند كه صدمه وحشتناكي به كسي وارد كرده اند قدرت بخشيدن خودشان را از دست مي دهند آنها احساس بسيار بد و رعب آوري نسبت به صدمه زدن يا نااميد كردن يك فرد ديگر دارند. فكر بخشيدن خود، ساده است. اما انجامش هميشه آسان نيست و آن چيزي كه بخشيدن خود را تا اين حد مشكل مي سازد روبرو شدن با دو حقيقت است: اول اينكه كار اشتباهي در رابطه با يك نفر انجام داده اي كه بايد تصحيح شود . دوم اينكه كار تو در تضاد با شخصيتي است كه مي خواهي باشي يا دوست داري ديگران فكر كنند كه هستي.

  براي اثبات اين كه خود شخص بهتر از رفتار بدش است بايد اشتباه خود را ببخشد.

  اصلاح اشتباهات نشان مي دهد شخص خالصانه و از صميم قلب درصدد بازگرداندن اعتماد از دست رفته است. تنها زماني عيوب اصلاح مي شود كه فرد رفتار خود را تغيير دهد و اشتباهاتش را جبران كند و اين كار به شكلي انجام شود تا شخص موردنظر ارزش و اهميت آن را درك كند. بدين منظور لازم است از فرد آسيب ديده سوال شود كه براي جبران اشتباه پيش آمده چه كاري ميتوان انجام داد. بيشتر مردم از يك عذرخواهي خالصانه استقبال مي كنند و بيشتر از شما مشتاقند جريان را فراموش كنند. اما عذرخواهي يك دقيقه اي بدون تلاش صميمانه و خالصانه براي جبران اشتباهات ناقص است. تنها روش براي نشان دادن پشيماني از عمل انجام شده، تغيير رفتار است آن هم به شكلي كه فرد آسيب ديده بفهمد تو متعهد هستي ديگر آن اشتباه را تكرار نكني.

   

  در پي نتيجه نباشيد

  عذرخواهي نبايد به خاطر كسب نتيجه يا گرفتن پاسخ باشد، چه مردم تو را ببخشند چه نه.

  عذرخواهي براي كسب نتيجه نيست، عذرخواهي براي اين است كه مي داني اشتباه كرده اي و اين كار صحيحي است كه مي تواني براي جبرانش انجام دهي.

  غالب مردم به هنگام انجام امور فقط روي نتيجه تمركز مي كنند و اينكه از نظر ديگران چگونه هستند. در حاليكه تمركز توجه و حواس بر روي كار و انجام آن كار را بسيار لذتبخش مي سازد. مي بايست به طور كامل در كاري كه مي كنيم حضور داشته باشيم به عوض اينكه نگران چيزهايي كه در هفته آينده پيش خواهد آمد باشيم.

  غالباً مردم واقعاً نمي دانند چگونه يك عذرخواهي موثر انجام دهند و به همين دليل از آن طفره مي روند و به همين دليل كه دل و جرات اين را ندارند كه بگويند اشتباه كرده اند موضوعات خيلي كوچك ناگهان از كنترلشان خارج مي شود و در برخي موارد حتي قابل ذكر در اخبار روزنامه ها مي گردد. اينان ظاهراً نمي دانند كي و چگونه عذرخواهي كنند. گاهي خودشان را در حال زير لب زمزمه كردن ببخشيد يا متاسفم مي بينند. اين عكس العمل ضعيف است كه هيچگونه تاثير روي طرف مقابل ندارد. (اگر كار اشتباهي چه عمدي و چه غير عمد در مورد كسي انجام نداده ايم، صرف جلب توجه كسي انجام عذرخواهي كار درستي نيست زيرا در اين صورت با خود صادق نبوده ايم)

  وقتي ديدگاههاي دو طرف در مورد لزوم عذرخواهي، متضاد و ناسازگار است پيامد طبيعي آن يك تصميم ناسازگار ميشود. در اين صورت نياز به يك فرد آگاه بي طرف است كه به صحبتهاي هر دو نفر گوش فرا داده و كمك كند تا به يك راه حل عملي برسند. صرف اين كه فرد به خاطر نمي آورد كه چه آسيبي به طرف مقابل رسانده دليل نمي شود كه از انجام عذرخواهي طفره برود. ممكن است آن واقعه برايش مهم نبوده يا آنقدر مشغول و گرفتار بوده كه متوجه نشده چقدر كارش روي شخص مقابل تاثير گذاشته و او را رنجانده است . كم توجهي به سخنان، افكار و نظرات اشخاص ميتواند به آنها آسيب برساند. در اين صورت بايد به آنان اطمينان داد كه منظور بدي نداشته و نمي خواسته به ايشان آسيب برساند و مايل است وضع پيش آمده را اصلاح كند. وقتي ما از صميم قلب عذرخواهي مي كنيم خودمان را مي بخشيم كارمان را جبران مي كنيم و نشان مي دهيم تغيير كرده ايم. در اين صورت به آرامش روحي مي رسيم. آنان كه اطراف ما هستند نيز با اين كار به آرامش خاطر مي رسند. بر روي بسياري از چيزهايي كه اطراف ما هستند از جمله آرامش خاطر نمي توان قيمتي گذاشت. چون ارزششان معنوي است و آن قدر دم دست هستند كه هيچ هزينه اي بابت دريافتشان پرداخت نمي كنيم با اين وجود آنها را نديده و كيلومترها دورتر به دنبالشان مي گرديم.

  در سازمانها بسياري از مشكلات دفتري، نتيجه رفتارهاي ناسازگار، متضاد و زيان آور، تنگ نئظري ها و كوته بيني هاست. حال آن كه بقيه به دليل اتفاقات، اشتباهات، غرور ، خودبيني، غفلت و بي توجهي يا حماقت صرف است.

  بهترين عذرخواهي از كسي كه به او آسيب رسانده اي اين است كه بگويي اشتباه كرده اي ، ناراحت هستي و ميخواهي جبرانش كني.

  اين به ما ياد مي دهد كه از تاثيري كه رفتارمان بر ديگران مي گذارد آگاه تر شده و در آينده دقيق تر و با ملاحظه تر باشيم. در اين صورت مي توانيم بر ديگران تاثير گذاشته و نهايتاً آنها را هم نسبت به تاثير رفتارهايشان بر ديگران حساس تر و با ملاحظه تر كنيم و كمكشان نماييم تا نيازي به عذرخواهي پيدا نكنند. كل راه جلوگيري از عذرخواهي همين است.

  هر بار عذرخواهي يك دقيقه اي شما را از تاثير رفتارتان بر ديگران آگاه تر مي كند.

   

  قبول مسئوليت

  يكي از نكات مهم در عذرخواهي يك دقيقه اي پذيرش تقصير داشتن است . تقصير سهم ما در مشكلات يا نقش و تاثيري است كه در آن داريم. گاهي به خاطر كاري كه كرده ايم سكوت كرده و منفعل مي شويم. در اين صورت با خودمان و ديگران صادق نبوده ايم. در هنگام وقوع مشكل همواره بايد بينديشيم كه نقش من در ايجاد اين مشكل چه بوده است؟ اگر چه سرزنش ديگران به مراتب راحت تر است. ديدن خطا و اشتباه حتي از سوي ديگران و ابراز و بيان نكردن آن از ترس ناراحتي ديگران سهم ما را در آن افزايش مي دهد.

   

  تقدير از خود

  عمده ترين چيزي كه باعث عدم صداقت و اقرار به اشتباهات و نهايتاً عذرخواهي مي شود، احساس فرد نسبت به خودش است. افراد بايد ياد بگيرند چگونه از خود تقدير كنند. تقدير فرد از خود به چهار عامل بستگي دارد. اولي سرنوشت است مانند انتخاب محل تولد، والدين، جنسيت و رنگ پوست كه جبر زندگي است. دوم تجارب اوليه زندگي با بزرگترها مثل والدين، بستگان و معلمين. سوم موفقيت ها و شكستها در زندگي. چهارمين اصل خودارزشي ، برداشت و استنباط ما از سه اصل اوليه است كه از همه مهمتر و قويتر است. چون از روي اين برداشت و استنباط است كه ما تمام انتخابهاي زندگي را انجام مي دهيم. در اينجاست كه باور ما از خود و از ارزشهاي شخصي صرفنظر از تجارب گذشته مطرح مي شود . در 2 حالت نفس انسان از كنترل خارج مي شود. اول غرور بيهوده و خود بزرگ بيني و دوم عدم اعتماد به نفس و خود كم بيني. هر دو دسته افرادي هستند كه در عذرخواهي دچار مشكلند. افرادي كه دچار غرور بيهوده هستند نمي خواهند ضعفها و آسيب پذيري هايشان را با ديگران در ميان بگذارند و آنان كه عدم اعتماد به نفس دارند مي ترسند بگويند اشتباه كرده اند چون ممكن است ديگران آنان را نالايق و بي كفايت تلقي كنند. هر دو دسته فاقد فروتني و تواضع هستند و نمي فهمند كه:

  مردم متواضع خودشان را دست كم نمي گيرند، فقط در مورد خودشان كم فكر مي كنند.

  براي رفع اين مشكل ما بايد آگاهانه خودمان را از اعمالمان جدا كنيم. اگر ما فكر كنيم ارزش ما مشروط به اعمالمان و نظرات ديگران است، ارزيابي نادرستي از خود داشته و نااريم يا خود را بزرگتر از واقعيت جلوه دهيم يا به علت عدم اعتماد به نفس مدام به دفاع و حمايت از خود در برابر ديگران بپردازيم. در صورت وجود عشق بي قيد و شرط به خود ميتوان احساس مثبتي به خود داشته و راحت تر در مورد عملكردمان قضاوت نماييم.

   

  عزت نفس و عذرخواهي يك دقيقه اي

  چه تعداد آدمهايي هستند كه آسيب ديده اند يا قلبشان شكسته است به خاطر اينكه افرادي بهشان صدمه زده اند و شهامت اقرار به عمل اشتباه ود و عذرخواهي كردن از آنها را نداشته اند، آنها چه مي توانند بكنند؟ معمولا زماني كه شخصي باعث رنجش ديگري مي شود احساسات بد در ذهن او باقي مي ماند و به كينه تبديل مي شوند. اين كينه و دشمني روز به روز عميق تر و بزرگتر شده و مي تواند حركت وپيشرفت او را مختل كند. اما زماني كه بتواند با آن ناراحتي كنار آمده و در ذهنش آن را حل كند ، به طور جادويي احساسات منفي و ترسهايش به يكباره ناپذيد مي شوند.

  براي پاك كردن احساسات منفي دو راه وجود دارد اول اينكه فرد خطاكار را بخشيده و اجازه دهيم آن رويداد از ذهنمان خارج شود. در حقيقت ذهن را آزاد سازيم. با درك اين حقيقت كه هيچكس كامل نيست و قبول اين كه مردم آن قدر درگير مشكلات و مسائل خودشان هستند كه فرصت ديدن احساسات ديگران را ندارند راحت تر ميتوان آنان را بخشيد. دوم اينكه به آن شخص بگوييم كه دقيقاً چه فكري مي كنيم و چه احساسي داريم. وقتي ما شهامت به خرج داده تا با شخصي كه برايمان اهميت دارد صادق باشيم در واقع به خودمان احترام گذاشته ايم. به او اجازه داده ايم بهمد مايليم با ما چگونه رفتار شود. همچنين به او نشان داده ايم چقدر براي رابطه مان با وي ارزش قائليم و مي خواهيم آن را حفظ و حتي شكوفا كنيم.

  وقتي شما احساس خود را به شخصي كه برايتان مهم است صادقانه بيان مي كنيد، نشان مي دهيد كه براي خودتان و رابطه تان با او ارزش قايليد.

  مهمترين مسئله در اين جريان اين است كه به طرف مقابل كمك كنيم بفهمد كار ناشايستي انجام داده كه باعث رنجش ما شده است و قول بگيريم كه رفتارش را عوض كند.

   

  لحظه حقيقي

  مرد جوان پس از آموختن تكنيكهاي عذرخواهي يك دقيقه اي ، رموز آن، فوايد و كاركردهاي آن، بعد از تعطيلات به شركت بازگشت . به دفتر مديرعامل رفته و گفت: يكي از چيزهايي كه اين هفته ياد گرفتم اين بود كه يك عذرخواهي به شما بدهكارم. شما از صراحت و روراستي من تشكر مي كنيد اما من اخيراً نه با شما و نه با خودم روراست نبودم. مدتهاست كه جزئي از مشكل شده ام ، نه راهي براي حل آن. من شاهد اشتباهاتي در سازمان بودم اما هيچگاه شهامت گفتن را پيدا نكردم. از اين كه پيش از اينها حقيقت را به شما نگفتم شرمنده ام. اما مي ترسيدم اطمينان شما و شغلم را از دست بدهم.... و در آخر گفت مي خواهم به شما پيشنهاد كنم از هيئت مديره عذرخواهي كنيد.

  مديرعامل گفت: آنچه تو امروز راجع به عذرخواهي يك دقيقه اي توضيح دادي قطعه گم شده تفكرات من بود. در اين مدت من هم روي يك برنامه كاري كه تصور مي كنم بتواند اين وضعيت منفي را معكوس كند و شركت را روي خط درست بيندازد كار كردم. اما اين برنامه زماني فايده دارد كه بتوانم اعتماد هيات مديره را دوباره جلب كنم.

  عذرخواهي يك دقيقه اي شيوه قدرتمندي است براي تصحيح اشتباهي كه كرده ايد و ترميم دوباره اعتمادي كه يك رابطه خوب به آن نياز دارد.

  در روز مقرر در جلسه هيئت مديره، مديرعامل چنين آغاز كرد: تا اينجا همه شما از وخامت اوضاع كنوني شركت اطلاع داريد و من مسئوليت كامل اشتباهاتم در قضاوت را كه در شدت بخشيدن به اين مشكل دخالت داشته به عهده مي گيرم. من از اعمالم شرمنده ام . از اين به بعد مي خواهم درست عمل كنم و...

  همچنان كه مديرعامل جمع بندي عذرخواهي يك دقيقه اي اش را ميكرد قيافه اعضا و جلسه آرام گرفت. سپس وي برنامه بازسازي را ارائه كرده و چگونگي پياده سازي و اجراي جزء به جزء آن را شرح داد.

  پس از پايان سخنان مديرعامل و مشورت اعضاي هيات مديره ، رئيس جلسه خطاب به مديرعامل گفت: من از طرف تمامي حضار صحبت مي كنم. ما همگي تقريباً تحت تاثير سخنان شما قرار گرفتيم. از عذرخواهي ات تشكر مي كنيم و آن را مي پذيريم. اگر روي حرفهايي كه زدي بايستي ما صد درصد پشتيبان برنامه بازسازي تحسين برانگي و موثري كه ارائه كردي هستيم.

   

  مدير يك دقيقه اي: خلاصه برداري

  من سوالات زير را از خودم مي كنم و صادقانه به آنها جواب مي دهم:

  -        چه اشتباهي كرده ام؟

  -        آياكسي را اخراج كردم يا خواسته ها، آرزوها، احساسات و افكارش را دست كم گرفتم؟

  -        آيا وقتي شايسته اش نبودم تقدير يا پاداشي دريافت كردم؟

  -        چرا اين كار را كردم؟ آيا عمل نسنجيده، عجولانه و بدون فكري بود؟ آيا حساب شده بود؟ آيا نتيجه ترس، خشم يا عجز و ناكامي من بود؟ انگيزه ام از انجامش چه بود؟ چه مدت اجازه دادم ادامه پيدا كند؟ بار اول بود يا قبلاً تكرار شده بود؟

  -        آيا اين رفتار دارد جزئي از زندگيم مي شود؟

  -        چه حقيقتي وجود دارد كه نمي خواهم با آن روبرو شوم؟

  -        آيا خود من از رفتارهايم بهتر هستم؟

  سپس كارهاي زير را انجام مي دهم:

  عذرخواهي يك دقيقه اي ام را با پذيرش آغاز مي كنم.

  -        من صادق هستم و پيش خود اقرار مي كنم كه مرتكب اشتباهي شده ام و بايد جبرنش كنم.

  -        مسئوليت كامل اعمالم را بر عهده مي گيرم و بي توجه به نتيجه، صادقانه نياز به عذرخواهي از شخصي را كه به او آسيب رسانده ام يا باعث رنجشش شده ام درك مي كنم.

  -        ضرورت فوري عذرخواهي را فهميده ام و هرچه زودتر به انجامش اقدام مي كنم.

 • فصل  1 - زندگي بيل گيتز
 • فصل  1 - عذر خواهي يك دقيقه اي
 • فصل  1 - چگونه مي توان پيروز شد؟
 • فصل  1 - كليد هاي طلايي مديريت منابع انساني
 • فصل  1 - ثروت آفرينان
 • فصل  1 - اخلاق توليد پول
 • فصل  1 - قيمت‌ها همه جا حضور دارند
 • فصل  1 - هفت عادت در زندگي افراد تاثيرگذار
 • فصل  1 - كتاب مسووليت اجتماعي بنگاه‌ها
 • مشخصات ثبت اطلاعات

  مشخصات ثبت اطلاعات
  ثبت کننده: مديريت رازنامه
  تاريخ ثبت: 1388/12/08
  بروزرسانی: 1388/12/08
   

  آمار مشاهده اطلاعات
  تعداد کل: 2297 کاربر پورتال: 51 ميهمان: 2246 آخرين مشاهده: 1393/05/21


  آمار ثبت توضيحات
  تعداد کل: 1 کاربر پورتال: 0 ميهمان: 1 آخرين ثبت: 1390/03/24


  آمار ثبت پرسش و پاسخ
  تعداد کل: 1 کاربر پورتال: 1 ميهمان: 0 آخرين ثبت: 1389/05/22


  نظرات خود را در رازنامه ثبت کنيد ارسال محتوا به دوستان
  سوال خود را از رازنامه بپرسيد در رازنامه با دوستان خود در ارتباط باشيد
  در رازنامه با دوستان خود در ارتباط باشيد

  امتيازات کاربران

  امتياز کل امتياز کاربران ثبت شده امتياز کاربران ميهمان
      تعداد کاربر: 0     تعداد کاربر: 0     تعداد کاربر: 0
  امتياز: 0 از 100 امتياز: 0 از 100 امتياز: 0 از 100
     
  آخرين تاريخ امتيازدهي:     به اين مورد نمره بدهيد:

  پرسش و پاسخ

  سلام و خسته نباشيد. در رابطه با پول شويي مي خواستم اطلاعاتي داشته باشم. و اينكه حجم پولي كه درگير اين موضوع ميشه تا چه اندازه ميتونه رو سيستم مالي يك كشور تاثير گذار باشه. با تشكر   ؟
  سلم

  ثبت کننده:   majid        تاريخ ثبت:   1389/05/22

  نظرات و پيشنهادات

  با دروود بي پايان بر شما راحتي كه من از اين داستان بردم لذتي بي نظير داشت انسان احساس آرامش و روراستي پيدا ميكند با سپاس از اين داستان آموزنده

  ثبت کننده:   سرمايه        تاريخ ثبت:   1390/03/24

  |دريافت آخرين اطلاعات رازنامه
  با ثبت پست الکترونيکي خود و يا دوستان خود هميشه از آخرين اطلاعات سايت آگاه شويد.

  دريافت آخرين اطلاعات رازنامه

  تمامي حقوق طراحي ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره مديريت رازنامه مي باشد.
  شرايط و مقررات استفاده از رازنامه .

  انگليسي   فرانسوي   اسپانيايي   ايتاليايي   آلماني   عربي   روسي   ژاپني   کره      پرتغالي   ترکي   چيني