از مشاوران رازنامه بپرسيد
اسداله مستوفي
مشاوره مديريت
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
سيد علي شاه صاحبي
وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي ، جزايي ، تجاري ، ملكي و خانواده
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
محمدرضا (فرزاد) جهانشاهلو
مديريت امورمالي(حسابداري-بهاي تمام شده-تجزيه وتحليل صورتهاي مالي)
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
فرشيد سيف
پرتال منابع انساني - نظام جامع منابع انساني - روانشناسي صنعتي و سازماني
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
عباس اسدي
وكيل پايه يك عدليه و مشاورحقوقي در زمينه حقوقي ، جزائي،خانواده،قراردادهاي داخلي وبين المللي ،شركتها
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
عليرضا سربي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
مجله دانش تبليغات
تبليغات
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
عبداله لطفي
بيمه (غير از تأمين اجتماعي) - روابط عمومي و بازاريابي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
سيدرضاحسيني
برندينگ،بازاريابي،خلاقيت،فروش
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
حسين عزيزي نژاد
آموزش و تحقيقات ( در حوزه هاي اقتصاد،حسابداري و مديريت )-مديريت عمومي-بيمه و تامين اجتماعي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
علي كاوه
مقررات مربوط به كاركنان دولت ،مرخصي،ماموريت،حقوق ومزايا،آموزش ،مكاتبات اداري،بيمه پايه و تكميلي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
حسين به افريد
مشاوره حقوقي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
سيد محمود خوش بين
حسابداري و حسابرسي
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
محمدرضا سعادت نژاد
بازاريابي و فروش
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور
گروه مشاوران مديريت - بازاريابي و تبليغات چشم انداز هفتواد
مشاوره مديريت (منابع انساني- استراتژيك- بازاريابي)- تحقيقات بازار- تحليل بازار- تدوين استراتژي هاس ب
مشاهده پروفايل
پرسش از مشاور

فهرست مشاورين
نظر شما چيست
[ مشاهده نتايج | نظرسنجي ها ]

آراء: 0 | نظرات: 0

زندگي بيل گيتز

 • مشخصات کتاب
 • زندگي بيل گيتز
  فصل  1 -  زندگي بيل گيتز
  در دنياي كسب و كار معاصر يادگيري منبعي براي ايجاد برتري و مزيت رقابتي پايدار است. مديران همواره بايد مهارتها و شيوه هاي جديد را فرا گيرند تا براي نبرد گروهي آماده شوند و سازمانها بايد بعنوان ساز و كارهايي فراگيرنده كه در آن يادگيري در كانون و محور وجودي فرهنگ سازماني آنان قرار دارد، خود را بازسازي كنند. هرچند عملا سازمانهاي ياد دهنده موثر، بسيار كمياب اند براين اساس يكي از اهداف سري كتابهاي مديريت راهبردي به شيوه تجاري (Business the Bill GatesWay) اينست تا با كمك، به مديران اين فرصت را به آنها بدهد كه يادگيري را از ميان بهترين ها بياموزند.

  zzzzzzzzzzzzz

  در دنياي كسب و كار معاصر يادگيري منبعي براي ايجاد برتري و مزيت رقابتي پايدار است. مديران همواره بايد مهارتها و شيوه هاي جديد را فرا گيرند تا براي نبرد گروهي آماده شوند و سازمانها بايد بعنوان ساز و كارهايي فراگيرنده كه در آن يادگيري در كانون و محور وجودي فرهنگ سازماني آنان قرار دارد، خود را بازسازي كنند. هرچند عملا سازمانهاي ياد دهنده موثر، بسيار كمياب اند براين اساس يكي از اهداف سري كتابهاي مديريت راهبردي به شيوه تجاري (Business the Bill GatesWay) اينست تا با كمك، به مديران اين فرصت را به آنها بدهد كه يادگيري را از ميان بهترين ها بياموزند.

  براستي مديران چگونه ياد مي گيرند؟

  مديران چگونه بايستي يادگيرندگي داشته باشند؟

  روشهاي يادگيري مديران چگونه بايد باشد؟

  1)      ابتدا سهم بالايي از يادگيري- كار- را از طريق تجربه مي آموزند اما كريس آگريس از هاروارد تجربه را تضميني موثر و مناسب براي يادگيري نمي داند او مي گويد مديراني را مي شناسيم كه تجربه بسياري در دنياي كسب و كار داشته باشند اما خرد و دانش واقعي هم سطح او ندارند. ممكن است ادعا كنند كه تجربه 30 ساله دارند ولي اغلب آنها تجربه يكساله را سي بار تكرار كرده اند. تجربه به دليل هزينه بر و زمان بر بودن شيوه يادگيري ان، عموماً اثربخشي آنرا از ويژگي هوشمندانگي و استراتژيك محروم مي نمايد. هرچند پرعيارترين سنگ محك هر مدير، هنوز طلاي تجربه است.

  2)      دومين منبع يادگيري براي مديران برنامه هاي آموزشي است. باتوجه به مطالعات موردي و تاكيد آنها بر تحليل، برنامه هاي آموزشي بدون شك مديران را از نظر كسب مهارتهاي مهم توانا مي سازد اما دامنه مهارتها و سودمندي عملي آنها حداقل از سوي خبرگان آموزشي هاروارد مورد تشكيك است. هنري مينتز برگ مي گويد: اين فكر كه افراد 25 ساله باهوش ولي بي تجربه را كه هيچ سابقه مديريت نداشته را طي دوسال آموزش تبديل به مديران كارآمد كند مضحك بنظر مي رسد. پيتر دراكرهم بر اين باور است كه دانشكده هاي بازرگاني اكنون كارهاي پيشين را بهبود بخشيده اند اما بدترين چيز اينست كه آنچه را كه نبايد اصلاً انجام شود بهبود بخشيم.

  3)      سومين منبع فراگيري، يادگيري از همكاران و همگروهها مي باشد (مديريت دانش سازماني)، در واقع تهيه و تشكيل گروههاي يادگيرنده و ايجاد فضاي نشر و جريان دانش را ميتوان اصلي ترين پايه بهبود آموختني هاي مدير تلقي كرد (اين روش به صورت ويژه اي توسط بيل گيتز مورد توجه و تذكر قرار گرفته است).

  در واقع مطالعه و بررسي كتبي مانند (Business the Bill Gates Way) به جهت پرنمودن شكاف بين سه گزينه پيشين و ارائه نگرشي عيني از كسب و كار است، با مداقه شيوه هاي مديريتي هريك از رهبران كسب و كار مانند بيل گيتز، به كنكاش اصل نگرش آنها در كسب و كار مي باشد. اينكه چه چيزهايي آنها را متفاوت و برگزيده نموده است؟ آنها در چه موارد مهارتي ويژه اي داشته اند؟ و ... چه درسهايي ميتوان از موفقيت تجاري، مديريتي آنها آموخت.

   

  زندگي و روزگار بيل گيتز

  گيتز در سال 1973 ميلادي وارد معتبرترين محل يادگيري يعني كمبريج گرديد و سپس به هاروارد رفت تا به اصرار پدر حقوقدانش به تحصيل رشته حقوق بپردازد و به تعبير خودش تا از باهوش ترين افراد، ياد بگيرد. در 1975 براي يك نسخه از زبان Basic – كه نوعي زبان اوليه در برنامه نويسي بود- گروه خود را با آلن تشكيل داد و در سال 1977 باتوجه به آمادگي دنياي جديد هاروارد را رها كرد تا تمام وقتش را در شركت تازه تاسيس خود بنام مايكروسافت طي كند. كتاب كسب و كار به شيوه بيل گيتز سفري در شناخت مسير زندگي مدير جواني كه از 13 سالگي شيفته كامپيوتر و معاملاتي كه براين اساس بود انجام مي شود، او با دريافت ساعت مجاني استفاده از كامپيوتر، نسبت به يافتن خطاهاي نرم افزاري شركتهاي سازنده اقدام مي گردد. در همين سال اين فرد غير حرفه اي (Nerds) ناشناخته با فعاليت در يك شركت نرم افزاري مسير زندگي خود را مجدداً طراحي نمود و با برنده شدن در مناقصه ساخت سيستم عامل براي رايانه هاي شخصي IBM مدخل ورود بيل به بهشت و رسيدن به نقطه چرخش استراتژيك اين صنعت بايستي قلمداد كرد. بيل گيتز در سن 43 سالگي ثروتمندترين مرد جهان بود او كه از سن 20 سالگي رئيس مايكروسافت بوده است بيشتر موفقيتش در توانايي وي نسبت به برگردان ديدگاه فني به استراتژي بازار و آميختن خلاقيت با بينش فني وابسته مي دانند. به عقيده بسياري در شيوه مديريت گيتز سرنخي از سبك رهبري در دانشكداه هاي بازرگاني نخواهيد يافت . در واقع استادان و كارشناسان مديريت در مورد آنچه رئيس ميات مديره مايكروسافت و مدير اجرايي آنرا اينفدر موفق ساخته به طور عجيبي ساكت هستند. اما شركت مايكروسافت موفقيت خود را ناشي از 5 عامل زير مي داند: نگرش بلند مدت، جهت دهي به نتايج، كار گروهي و تلاش همه جانبه فردي، دلبستگي به فراورده هاي خود مشتريان، گرفتن واكنش مشتري و محيط كسب و كار بطور پيوسته متحول.

  در واقع شركت ، افراد باهوش و خلاق و نوآور را استخدام مي كند و با ايجاد شور و شوق آنها را در چالش مداوم و شرايط عالي كار نگه مي دارد و با اعطاي سهام متعدد به كاركنان و طرح يادگيري مداوم اغلب آنها را در موفقيت يا شكست مايكروسافت سهيم نموده است.

   

  رمز و رازهاي موفقيت

  ده رمز كه موفقيت شركت مايكروسافت و مديران اجرايي استثنايي آنرا تشريح مي كند به صورت زير مي باشد:

  1-      در مكان مناسب و زمان درست دست به كار بزن.

  2-      عاشق فناوري باش.

  3-      هيچكس را زنداني خود مكن

  4-      افراد باهوش را استخدام كن.

  5-      رمز بقاء را فراگير.

  6-      انتظار تشكر و سپاسگزاري را نداشته باش.

  7-      جايگاه برتر را برگزين.

  8-      همه پايگاهها را تحت پوشش قرار ده.

  9-      يك كسب و كار جمع و جور را تدارك بين.

  10-   هميشه مواظب كارهايت باش.

   

  1)     در زمان و مكان مناسب و كسب به كار بزن

  خيلي ها موفقيت مايكروسافت را به يك خوش شانسي فوق العاده يعني گرفتن قرارداد تهيه و تامين سيستم عامل براي شركت آي.بي.ام (IBM) براي اولين كامپيوتر شخصي مي دانند. ولي موضوع اينست كه عوامل ديگري بغير از شانس در اين كار دخالت داشتند. بيل اهميت معامله را دريافته بود او مي دانست كه تهيه يك سيستم عامل مشترك ميتواند سرگذشت او و تاريخ كامپيوترهاي شخصي (PC) را دگرگون سازد. او بيش از شش ماه بطور خستگي ناپذير كاركرد تا مطمئن شود كه فرصت پيش آمده در اختيار مايكروسافت قرار مي گيرد. هنگامي كه گيتز آماده مي شد كه قرارداد شركت آي.بي.ام (IBM) را بگيرد به او خبر دادند كه مادرش را بيش از شش ماه نخواهد ديد. اما او اين مدت خود را در دفتر كار يا اداره زندگي مي كرد و خود را كاملاً وقف پيروزي در معامله با آي.بي.ام كرده بود. زيرا او يقين حاصل كرده بود كه معامله چقدر براي او مهم است. رقيب اصلي گيتز از مايكروسافت، شركتي بنام (Digital Research Inc) كه داراي سيستم عامل كه روي اپل (Apple II) اجرا مي شود ولي در يك مرحله حساس از مذاكرات، رابط اصلي شركت ديجيتال ريسرچ به مدت يكماه در مرخصي بود. گيتز كه مرخصي رفتن را نشانه اي از ضعف مي دانست از غيبت رقيب به نفع خود بهره برداري كامل نمود.

  بيل گيتز در زمان و مكان مناسب قرار داشت: مديران شركت آي.بي.ام قراردادي با شركت كوچك نرم افزاري مستقر در سياتل منعقد نمودند (تاسيستم عامل را براي اولين كامپيوتر شخصي آن ايجاد كند) آنها فكر مي كردند كه با دادن يك كار غير اصلي به يك پيمانكار كوچك كاملاً در وقت صرفه جويي مي كنند . آنها در كار سخت افزاري كامپيوتر بودند جائيكه پول و قدرت واقعي قرار داشت. دنيا در شرف دگرگوني بود ، ندانسته آنها بر سر جايگاه رهبري بازار خود با شركت مايكروسافت بيل گيتز، قرارداد امضا مي كردند. آنچه كه شركت آي.بي.ام نتوانست ببيند، گيتز خيلي روشن و آشكار ديد، دنياي كامپيوتر در آستانه يك دگرگوني نقطه چرخش استراتژيك مهم بود.

  از سويي ديگر شركت آي.بي.ام از نظر توجه به كامپيوتر شخصي با تاخير اقدام نمود و اهميت ظهور اين نوع كامپيوترها و تهديد وارده از سوي آنها را آن هنگام درك نمود كه شركت اپل پيشگام در كامپيوتر روميزي بود اما پس از اقدام براي ايجاد يك رايانه شخصي با مارك آي.بي.ام مسئولين اين پروژه دو اقدام اشتباه نمودند و آن اينكه تهيه دو عنصر مهم و حياتي يعني ريزپردازنده و سيستم عامل به شركتهاي كوچكي چون اينتل و مايكروسافت واگذار نمودند.

  تعيين استاندارد: تصميم مربوط به واگذاري سيستم عامل به شركت مايكروسافت اشتباهي بود كه براي آي.بي.ام گران تمام شد. اما تصميم شركت اپل به عدم واگذاري امتياز سيستم عامل به ديگري تصميمي بود كه بعداً شركت اپل را از گرفتن بخش بزرگي از سهم بازار محروم نمود و تقريباً شركت را ورشكسته كرد. اينها اشتباهاتي بود كه بيل گيتز قصد تكرار آنها را نداشت. تا به امروز تصميم هاي سرنوشت ساز در فرهنگ مايكروسافت ريشه دوانده است. مهمترين آن عبارت است از اين آگاهي كه شركتي كه استاندارد صنعت را تعيين مي كند تقريباً هميشه بر بازار حاكم بوده و تسلط دارد. امروز شعار استاندارد را ما تعيين مي كنيم در كانون استراتژي كسب و كار بيل گيتز باقي مانده است.

  اولين آموزه هايي كه ميتوان از مكتب رهبري كسب و كار بيل گيتز آموخت:

  در زمان و مكان حضور داشتن و دست به كار زدن: در دوران آدم هاي كاري و آگاه، دانش فني و خلاقيت از دارايي هاي جديد شركتها محسوب مي شوند با تركيب كردن ويژگي هاي فوق همراه با شم كسب و كار و سرشت رقابت قوي، يك آدم بي نظير چون بيل گيتز متولد مي گردد.

  اجازه دهيد كه فناوري استراتژي شما را پيش ببرد: گيتز يكي از معدود رهبران تجاري يا كسب و كار است كه واقعاً فناوري را درك مي كند اين كار او را قادر مي سازد كه براساس بينش خود از محل پيشروي فناوري تصميم هاي استراتژيكي بگيرد.

   

  2)      عاشق فناوري باش

  دانش فني گيتز يكي از مهمترين عوامل موفقيت مستمر مايكروسافت به شمار مي رود او كنترل خود را بر تصميمات مهم و اساسي در اين زمينه حفظ كرده است. در بسياري از موارد او مسير آتي فناوري را روشن تر از رقبايش ديده است ارتباط دروني او با فناوري ، رهبري اثر گذار او متمايز نموده با تمام ثروت و تجربه بازرگاني گيتز همانطور كه از ابتدا يك كارشناس فني بوده عميقاً همانگونه باقي مانده است. همكاران گيتز در مايكروسافت دانش فني و شعور شناخت فناوري را عامل ايجاد قدرت نفوذ او مي دانند. يكي از اعضاي تيم ويندوز مي گويد او توانايي دارد كه سوال درست و صحيح بپرسد و جزئيات پيچيده يك برنامه اطلاع مي يابد و اين شگفت آور است.

  اهميت منابع انساني (سلحشوران برنامه):

  كاركنان مايكروسافت توسط گيتز به دو طبقه يعني گروه ايجاد كننده فراورده ها كه شامل بهترين برنامه نويسان هستند و بقيه گروه ديگر هستند گروه ايجاد كننده فراورده ها بخش عمده امكانات خريد سهام با قيمت معين را دريافت مي كنند؟ ابتدا مايكروسافت فقط افراد باهوشي كه گيتز و آلن شريكش از مدرسه و دانشگاه مي شناختند استخدام نمود و آن دو اينها را دوستان باهوش ناميدند. ولي بعد از نقل مكان به سياتل مايكروسافت شروع به استخدام غريبه هاي هوشمند كرد. زيرا از همان ابتدا گيتز تشخيص داد ايجاد نرم افزار را با افراد خيلي جوان و نسبتاً بي تجربه بهتر مي تواند به سرانجام برساند. براين اساس در 1994 كه ميانگين سن كاركنان به 31 سال رسيده بود گيتز تصميم گرفت 80 درصد از كاركنان خود را مستقيماً از دانشگاهها استخدام كند زيرا او معتقد است افراد جوان تمايل بيشتري به يادگيري و پيدا كردن مفاهيم جديد دارند.

  شناخت فناوري: رابطه دروني گيتز با فناوري از سن 13 سالگي در سايت كامپيوتري مدرسه كه بيل در پي يافتن خطاهاي نرم افزارها امكان استفاده از كامپيوتر كه در آن زمان گران بود آغاز شد . آنچه بيل و هم سن و سالهاي او مي‌توانستند ببينند ولي بزرگسالان در اين صنعت قادر به رويت او نبودند، نيروي بالقوه دگرگون كننده خيلي زياد كامپيوتر در زندگي مردم بود. زيرا ديدگاه در آن زمان اين بود كامپيوتر متعلق به  ادارات است و در آنجا باقي خواهد ماند. ولي از نظر گيتز و دوستانش نيروي بالقوه خيلي بيشتر از اين بود. بيل مي گويد بنايراين ما دوستانمان را استخدام كرديم كه نرم افزار بنويسند تا واقعاً ببينيم اين چه نوع ابزاري است، ابزاري براي عصر اطلاعات كه مي توانست بجاي نيروي بدني، قدرت تعقل را افزايش دهد.

  اهميت به سن و تجربه، نابينا مي كند: گيتز مي گويد حدود 24 سال قبل شركتي را ايجاد نموديم تا نيروي بالقوه موجود در كامپيوتر آشكار سازيم براين اساس آرمان (VISION) ما اين بود كه روي هر ميز و در هر خانه يك كامپيوتر باشد كه با نرم افزارهاي مايكروسافت كار كند. اما جواني براي ما با مشكلاتي همراه بود و اينكه مثلاً بخش هاي ديگر اين صنعت، بيل و شريكش آلن را جدي بگيرندمشكل داشتند. زيرا بطور مثل رهن و اجاره كردن ساختمان مشكل است و وقتيكه زير 25 سال داشته باشيد؛ نمي توانستيد اتومبيل كرايه كنيد، بنابراين هميشه از تاكسي براي رفتن و ديدن مشتري استفاده مي كردند.

  ولي جوان نيز مزاياي خودش را داشت بدين معني كه شم تجاري گيتز در روزهاي اول دست كم گرفته ميشود. همانطوري كه جك سمز يكي از مديران اجرايي IBM موقعي كه مي خواست قرارداد تهيه سيستم عامل را با گيتز امضا كند فكر مي كرد او پادو مايكروسافت است. گيتز از تاثيري كه اين جواني او ايجاد كرده بود آگاه بود و از آن به بهترين وجه استفاده نمود. سالها بعد او گفت افراد ابتدا مي گويند اين بچه ها هيچ چيز نمي دانند ولي هنگامي شما فرآورده خوبي داريد و به آنها نشان مي دهيد و آنها در اين مورد اطلاع مي يابند واقعاً دل به دريا مي زنند. بنابراين حداقل موقعي كه در اين كشور جواني مابه حد معيني مي رسيد امتياز و اعتبار خيلي بزرگي است.

  R&D پيوسته: در 1984 در مجله FORBES كه فهرست سالانه ثروتمندان در جهان گردآوري ميشود گيتز وجود نداشت زيرا او پول زيادي صرف تحقيق و توسعه نموده است. گيتز بودجه كهكشاني در پژوهش را رمز موفقيت مايكرو سافت مي داند. زيرا با صرف مبالغ هنگفت بر R&D معتقد است مايكروسافت هميشه بدنبال موضوع بزرگ بعدي است. مايكروسافت مبتكرترين شركت در دنيا نيست ولي در گرفتن طرحها و تبديل آن نسخه هاي بازرگاني دومي ندارد. گيتز بر اين باور است كه به نوآوري صرف بيش از حد بها داده شده است او ترجيح مي دهد كه به دنبال راه حلهاي موجودي كه قابل اصلاح باشند بگردد تا مرتب چرخ را از نو اختراع كند. خيلي معتقدند گيتز يك متفكر خلاق نيست و واقعاً بلكه در گرفته طرحها و تبديل آنها به فرآورده هاي قابل استفاده خيلي مهارت دارد.

  بيل گيتز با سرمايه گذاري حجم زيادي از درآمد مايكروسافت در كار R&D معتقد است كه به ذخيره سرمايه هاي مايكروسافت مي افزايد، زيرا معتقد است در استراتژي توسعه محصول و بازار خود منبع اصلي برتري رقابت طلبانه افراد و انسانها هستند نه دارايي فيزيكي. او بر اين باور است كه بيشتر راه حلها در جايي وجود دارد فقط بايد شناسايي گردد. او ادعا مي كند استعداد او در شناسايي راه حلها، بدست آوردن آنها و تبديل آن به فراورده هاي موفق بازرگاني است. آنچه كه مايكروسافت نشان داده كه خود در آن مهارت دارد عبارت است از جهت دهي به آينده فن آوري و گسترش همه جانبه و چند رسانه اي.

  دومين آموزه هاي مكتب كسب و كار بيل گيتز عبارتند از:

  فن آوري را درك كن: براي اداره شركتي شبيه به مايكروسافت نياز به افرادي است با دانش عميق فناوري و كارشناسي، براي درك رخدادها در صنعت و شناسايي روندها و تدوين استراتژيها اثربخش است.

  باجوانها شروع به كار كنيد: اگر مسير زندگي گيتز را ببينيد متوجه مي شويم كه از 13 سالگي كار با كامپيوتر و آزمون و خطاهاي متعدد او مهياي ثروتمندترين جوان عصر خود نموده است. براين اساس خود بيل در استفاده و بكارگيري از غريبه هاي هوشمند يكه تاز است.

  يك فرهنگ سب و كار ايجاد كنيد كه اهميت كارشناس فني را تشخيص دهد : در بسياري از شركتها بطور سنتي ارزش بيشتري به آدمهاي فن حريف مي دهند تا متخصص ها. اما در مايكروسافت ايجاد كنندگان نرم افزار مهم تراز مديران تلقي مي شوند.

  فن آوري را هدايت كن تا آينده را شكل دهد: با اختصاص مبلغ سرمايه اي بالا در R&D، ايده هاي خلاق و نوآور را تبديل به فراورده هاي نرم افزاري تبديل مي كند.

   

  3)      نه خود و هيچكس را اسير و زنداني خود مكن

  مجله فورچون (Fortune) معتقد است هر شركت موفق نياز به سه نفر دارد يك آدم خيال پرداز، يك بازرگان و يك آدم بدعنق و خشن. و بيل گيتز همه اين سه ويژگي را داراست و اين ويژگي ها او را به صورت موفق ترين بازرگان- كه از هيچ شروع كرده و دنيا تا كنون به خود نديده است- درآورده است . گيتز يك رقبيل سرسخت است. هركاري كه انجام مي دهد منجر به برنده شدن مي گردد. اين كار او را تبديل به يك حريف فوق العاده جدي نموده است. او در اين مورد هيچ ترديدي به خود راه نمي دهد و آشكار درباره از پا درآوردن رقبا سخن مي گويد. گيتز نه خود پايبند تلقي و برداشت از واقعيت هاي كسب و كار مي كند و نه به ديگران مهلت مي داد كه رويه ها و روش هاي او را شناسايي و با او مقابله كنند.

  سومين آموزهاي مكتب مديريت گيتز عبارتند از :

  جايگاه بازار خود را با اعمال فشار و شيوه هاي لازم حفظ كن:

  واقعيت اين است كه چنانچه مالك سيستم عاملي مي باشد كه 80 درصد كامپيوترهاي شخصي در دنيا آنرا بكار مي برند اين كار به شما قدرت زيادي براي مذاكره و بازاريابي مي دهد. در برخي مواقع گيتز از جايگاه مسلط خود به طور موثري استفاده نموده تا رقبا را از دور خارج كند او هرگز از اينكه به جنگ رقبا بزرگ برود ترسي نداشته و اين مطلب را هنگامه اتحاد شركت اپل و آي.بي.ام ميتوان فهميد.

  اگر نمي توانيد رقبا را شكست بدهيد آنها را بخريد. (تخصص را بخر)

  در واقع استراتژي كه بيل بارها از آن استفاده كرده است خريد تخصص برنامه نويسان شركتهاي كوچك است. او كاملاً حاضر و آماده است كه از مايكروسافت بيرون رود و كار تخصصي ساير شركتها را خريداري كند و سپس آنرا به سيستم مايكروسافت وصل نمايد. او مي گويد شركتهاي كوچك بسياري را كه خريده ايم براي ما بسيار حياتي است زيرا اينها شركتهايي بوده اند كه به تنهايي از عهده آن كار برنمي آمدند ولي موقعي كه توانايي آنها با ما تركيب مي شود هر دوي ما قادر بوديم مجموعه فرآوره هاي خيلي بهتر از آنچه به تنهايي مي توانستيم ايجاد نمائيم به بازار عرضه نمائيم.

  (با دشمن بخوابيد) يا عيب جويي را از تصميم هاي خود دور كن:

  ويژگي ديگر بيل گيتز اينست كه به كينه ها و دشمني ها امكان نمي دهد كه بر تصميمات بازرگاني او تاثير بگذارد. در حاليكه بسياري از رهبران كسب و كار درگير جايگاههاي پرخاشگرانه يا جسورانه شده اند و به كينه هاي شخصي امكان داده كه تصميم هاي خود را ديكته كنند. اما گيتز اينگونه نيست. در صنعت پرشور، قوي و متحول، گيتز توانايي قابل توجهي براي دور نگه داشتن شخصيت خود از تصميم هاي تجاري دارد. در بسياري موارد هنگامي كه نبرد سختي را سالها با رقيب شروع كرده فقط براي اينكه تغيير موضع دهد و هنگامي كه وضع براي او مناسب باشد با آنها داد و ستد مي كند.

  موازنه بين خطر پذيري و پاداش برقرار كن:

  آنچه گيتز در طول زندگي ياد گرفته است خطر پذيري است. در حاليكه ديگران مخالف خطرپذيري اند گرايشي براي به تاخير انداختن تصميم گيري ها دارند اما بيل گيتز خيلي مواظب اين موضوع است كه در صنعت كامپيوتر سرعت دگرگوني بقدري پرشتاب است كه اگر به موقع عمل نكند اغلب بيشترين خطر را به بار مي آورد و از مطابقه رقابت دور مي شوي.

   

  4)      افراد خيلي باهوش استخدام كن:

  بيل گيتز باتوجه به تيزهوشي كه دارد سعي نمي كند كه همه اعتبار و شهرت و موفقيت مايكروسافت را به خود نسبت دهد. تمايل او به تائيد ديگران در رشته خود بسيار مهم و حياتي است. خود او اذعان دارد كه بهترين تصميم هاي كاري من مربوط به انتخاب و استفاده از افراد و همكاران مي شود. در برخي جاها نگرش او نخبه گراست زيرا فايده داشتن همراهان تيزهوش نه تنها كسب و كار را با لذت و نشاط همراه مي كند بلكه سرعت ميل به موفقيت بالا مي رود. ضرورت نياز مايكروسافت به استفاده از بهترين مغزها گاهي خود گيتز را مجاب به شركت در فرايند استخدام مي كند.

  همگان اذعان دارند سرمايه و دارايي اصلي مايكروسافت عبارت از مغزهاي گروهي بيل گيتز و همكاران او زيرا مانند ستارگان هركجا كه بهترينها در يك رشته كار كنند دور هم جمع مي شوند. گاهي اوقات بهترين برنامه نويسان بدنبال همكاران سابق خود رفته و آنها را تشويق به پيوستن به مايكروسافت مي كنند.

  چهارمين مجموعه از آموزه هاي مديريت بيل گيتز عبارتند از :

  خلاقيت و نوآوري را پرورش ده: دفتر مركزي مايكروسافت به شيوه اي مطلوب براي جلب و جذب جوانان باهوش كه شركت خواهان جذب و استفاده از ايده هاي آنان است طراحي شده است. مناطق گروهي باز، فضا

 • ساير مطالب اين کتاب

مشخصات ثبت اطلاعات

مشخصات ثبت اطلاعات
ثبت کننده: مديريت رازنامه
تاريخ ثبت: 1388/12/08
بروزرسانی: 1388/12/12
 

آمار مشاهده اطلاعات
تعداد کل: 2147 کاربر پورتال: 59 ميهمان: 2088 آخرين مشاهده: 1393/05/20


آمار ثبت توضيحات
تعداد کل: 0 کاربر پورتال: 0 ميهمان: 0 آخرين ثبت:


آمار ثبت پرسش و پاسخ
تعداد کل: 0 کاربر پورتال: 0 ميهمان: 0 آخرين ثبت:


نظرات خود را در رازنامه ثبت کنيد ارسال محتوا به دوستان
سوال خود را از رازنامه بپرسيد در رازنامه با دوستان خود در ارتباط باشيد
در رازنامه با دوستان خود در ارتباط باشيد

امتيازات کاربران

امتياز کل امتياز کاربران ثبت شده امتياز کاربران ميهمان
    تعداد کاربر: 0     تعداد کاربر: 0     تعداد کاربر: 0
امتياز: 0 از 100 امتياز: 0 از 100 امتياز: 0 از 100
   
آخرين تاريخ امتيازدهي:     به اين مورد نمره بدهيد:

پرسش و پاسخ

نظرات و پيشنهادات


|دريافت آخرين اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونيکي خود و يا دوستان خود هميشه از آخرين اطلاعات سايت آگاه شويد.

دريافت آخرين اطلاعات رازنامه

تمامي حقوق طراحي ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره مديريت رازنامه مي باشد.
شرايط و مقررات استفاده از رازنامه .

انگليسي   فرانسوي   اسپانيايي   ايتاليايي   آلماني   عربي   روسي   ژاپني   کره      پرتغالي   ترکي   چيني