تصوير هر گروه


فهرست تازه هاي گروه
|دريافت آخرين اطلاعات رازنامه
با ثبت پست الکترونيکي خود و يا دوستان خود هميشه از آخرين اطلاعات سايت آگاه شويد.

دريافت آخرين اطلاعات رازنامه

به خانواده مشاوران رازنامه بپیوندید
پرسش و پاسخ از رازنامه
استخدام
|تازه هاي مشاوره

فهرست اطلاعات

  • مقالات
عوامل غيرحسابداري قيمت تمام شده
بالا بودن قيمت تمام شده كالاهاي توليدي در كارخانه‌هاي ايران نسبت به كارخانه‌هاي مشابه خارجي، حتي در كشورهاي نه‌چندان پيشرفته، نقل محافل اقتصادي و صنعتي است و عمدتا به عنوان نقطه ضعف اساسي در كارخانه داري ايرانيان مطرح مي‌شود.


شش راه براي كاهش هزينه‌ها بدون آنكه روحيه‌ افراد را تضعيف كنيم
اكنون كه سال نو پيش روي ما است و دورنماهاي آتي اقتصاد هنوز چندان مشخص نيستند، بسياري از كسب و كارهاي كوچك ممكن است نگاهي تازه به روش‌هاي كاهش هزينه بيندازند تا سود خود را براي سال آينده گسترش دهند.


سنجش شفافيت بودجه
دو هفته پيش در همين ستون از مطلوبيت‌ها و الزامات شفافيت بودجه گفتيم و پرسشنامه‌اي را معرفي كرديم كه به قصد سنجش شفافيت بودجه طراحي شده است.


اهميت نگرش اقتصادي در وصول مطالبات بانكي
پيشنهاد اخير رييس‌ اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران و عضو شوراي پول و اعتبار در مورد توجه به كاهش معوقات بخش خصوصي به سيستم بانكي در لايحه بودجه سال 91، نشان از آن دارد كه اين پديده هنوز موضوعيت خود را در اقتصاد كشور حفظ كرده و هنوز هم يكي از دغدغه‌هاي اساسي مسوولان پولي- مالي كشور به شمار مي‌رود.


چرا قانون تجديد ارزيابي دارايي‌ها عمل نمي‌كند؟
اگرچه طرح‌ها و لوايحي كه به‌وسيله دولت يا نمايندگان مردم براي تصويب به مجلس شوراي اسلامي تقديم مي‌شود در كميسيون‌هاي مختلف مجلس مورد بررسي قرار مي‌گيرد اما، پذيرش بسياري از طرح‌ها و لوايح مصوب، در عمل با دشواري‌هايي روبه‌رو است يا اجراي آنها با نتايج مورد انتظار مطابقت ندارد.


راهبرد­هاي تصميم­گيري و سرمايه­گذاري در اوراق بهادار
هدف از اين بخش معرفي اجمالي راهبردهاي مطرح سرمايه گذاري در اوراق بهادار است


مفهوم سود و هموار سازي سود
مفهوم سود در تئوري حسابداري در سه سطح مورد بررسي قرار مي‌گيرد؛ مفهوم سود در سطح ساختار (قواعد و تعاريف)، كه در اين مفهوم حسابداران سود حسابداري را معياري براي تفسير رويدادهاي دنياي واقعي (سود اقتصادي) مي‌دانند و با انجام تجديد ارزيابي مي‌خواهند از سود حسابداري به سود اقتصادي برسند.


نسبت هزينه به ارزش
مساله نسبت هزينه به ارزش،‌ در واقع فقط شكلي محدود از يك مساله خيلي كلي‌تر است: مساله‌ قاعده‌ نسبت‌هاي ارزش بين كالاهايي كه در يك همبستگي متقابل سببي، كاربردي يكسان را براي رفاه ما تامين مي‌كنند.


استاندارد‌نويسي استاندارد
گام‌هاي لازم براي بهبود فرآيند استاندارد نويسي در ايران


بررسي آثار تجديد ارزيابي دارايي‌ها بر شركت‌هاي بورسي
هيات‌ وزيران در جلسه مورخ 29 آبان ماه 90 به پيشنهاد معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري و وزارتخانه‌هاي امور اقتصادي و دارايي و صنعت،‌ معدن و تجارت و به استناد بند «ب» ماده 78 قانون بودجه سال 1390 كل كشور، آيين‌نامه‌ اجرايي را تصويب كرد كه طي آن بنگاه‌هاي اقتصادي كه از ابتداي سال 1385 تا پايان سال 1389 اقدام به تجديد ارزيابي دارايي‌هاي خود نكرده اند، در صورتي كه با رعايت مقررات قانوني و مفاد آيين‌نامه يادشده، ‌دارايي‌هاي خود را در سال 1390 تجديد ارزيابي كرده و مازاد حاصل از آن را به حساب سرمايه منظور كنند، از شمول ماليات مربوطه معاف خواهند بود.


چه آينده‌اي در انتظار بانكداري همراه است؟
بانكداران مي‌گويند ابزار سَيار، بانكداري سنتي را دگرگون مي‌كند، اما در عين حال براي بهره‌برداري از چنين فرصت‌هايي به قدر كافي سرمايه‌گذاري نمي‌كنند.


آيا ايرانيان درآمدشان را خوب خرج مي‌كنند؟
در اقتصاد كلان معادله حسابداري معروفي وجود دارد كه نشان مي‌دهد هر كشوري درآمد ملي خودش را چگونه خرج مي‌كند؟


وام‌هاي خرد و نقش آن در معيشت افراد به شدت فقير
«فوستينا كووي» در حال جابجا كردن سبدهايي است كه آنها را از نشاسته و بارهنگ پر كرده است. مغازه‌ كوچك او در بازار حومه‌ آكرا، پايتخت غنا قرار دارد؛ در محله‌اي فقيرنشين و حاشيه‌اي. اما با اين حال، فوستينا در حين كار كردن چنين مي‌گويد:


تنها در آنچه مي‌فهميد سرمايه‌گذاري كنيد!
گروه بورس- در ادامه مجموعه مقالات مرتبط با موقعيت‌يابي و موقعيت‌شناسي سهامداران در بازار سرمايه و ديگر بازارهاي مالي كه پنج‌شنبه‌ها در همين صفحه به چاپ مي‌رسد، به بررسي درك موقعيت‌ها در بازار و اهميت اين مقوله آن مي‌پردازيم.


مروري بر تجربه موفق «گرامين بانك» در بنگلادش
دسترسي به وام بانكي كوچك، در بسياري از موارد، مساله‌اي بسيار حياتي براي خانوارهاي كم درآمد محسوب مي‌شود. براي مثال كشاورز خرده‌پايي را در نظر بگيريد كه پس‌انداز ناچيزي دارد و چند ماه هم تا زمان برداشت محصولش باقي مانده است.


تبيين شرايط به‌كارگيري روش مجاز جايگزين «تسعير بدهي‌هاي‌ ارزي»
ترديدي نيست كه چالش‌هاي ارزي كنوني كشور، تبلور يافته از شرايط اقتصادي و اجتماعي جاري است. اين در حالي است كه شرايط اقتصادي و اجتماعي فعلي، در قالب نوسانات صعودي نرخ ارز در ايران به استثناي دو عنصر آورده و ستانده صاحبان سرمايه، پنج عنصر ديگر صورت‌‌‌‌هاي مالي را از همه ابعاد (تهيه، حسابرسي و استفاده از صورت‌هاي مالي) به شدت تحت‌ تاثير قرار داده است.


نقدي بر استاندارد حسابداري سرمايه‌گذاري‌ها
بند 43 استاندارد حسابداري شماره 15 با عنوان «حسابداري سرمايه‌گذاري‌ها» بيان مي‌كند كه «دريافت سود سهمي (يا سهام جايزه) موجب تغيير در مبلغ دفتري سرمايه‌گذاري نمي‌شود بلكه به منظور تعيين مبلغ دفتري هر سهم، مبلغ دفتري سرمايه‌گذاري بايد به تعداد كل سهام موجود بعد از دريافت سود سهمي تقسيم شود.»


مراجع انتخاب‌كننده حسابداران ذي‌صلاح
درج مقاله‌اي تحت عنوان «سازمان حسابرسي و ضرورت رعايت قوانين و مقررات» در تاريخ 20/10/1390 به دنبال اطلاعيه دعوت به همكاري در درگاه سازمان موصوف با مضمون «استفاده از خدمات حرفه‌اي حسابداران رسمي عضو جامعه حسابداران رسـمي ايران در راستاي اجراي عمليات حسابرسي و به استناد اساسنامه قانوني خود» و طرح موضوع در كار گروه تخصصي جامعه حسابداران رسمي ايران در انطباق نحوه عمل آن سازمان با قوانين و مقررات موضوعه، موجب شد تا مطالبي در اين خصوص و وفق موازين حقوقي بيان شود:


تاكيدي دوباره بر انجام تجديد ارزيابي
در نوشتاري كه در صفحه بورس روزنامه دنياي اقتصاد مورخ 21 دي ماه 1390 درج شده است، پيشنهاد كردم كه بنگاه‌هاي اقتصادي از فرصت كوتاه باقي‌مانده براي تجديد ارزيابي دارايي‌هاي ثابت و سرمايه‌گذاري‌هاي بلند مدت استفاده كنند.


تجديد ارزيابي دارايي‌ها، فرصت يا تهديد
آيا تجديد ارزيابي دارايي‌ها براساس جزء «ب» بند 78 قانون بودجه يك فرصت است؟


134 رديف در 7 صفحه
   << بعدي  7  6  5  4  3  2  1
تمامي حقوق طراحي ,ساخت وعرضه متعلق به مشاوره مديريت رازنامه مي باشد.
شرايط و مقررات استفاده از رازنامه .

انگليسي   فرانسوي   اسپانيايي   ايتاليايي   آلماني   عربي   روسي   ژاپني   کره      پرتغالي   ترکي   چيني